Podstawowe wyposażenie triathlonisty podczas treningów pływackich realizowanych na otwartych akwenach wodnych to nie tylko wysokiej jakości pianka neoprenowa i inne akcesoria pływackie wykonane z tego typu materiału (czepek, rękawiczki, skarpety), ale także klasyczna bojka do pływania, która ma wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa pływaka w wodzie. Co ciekawe, sprzęt tego typu polecany jest nie tylko miłośnikom triathlonu, ale także wszystkim innym amatorom sportów wodnych, zwłaszcza osobom wypływającym na większą odległość od brzegu, korzystającym z uroków otwartych akwenach wodnych tj. jeziora, rzeki czy morze.

Czym jest bojka pływacka i do czego służy?

Bojka do pływaniaTo zwykle niewielkiej wielkości przedmiot napełniany powietrzem, utrzymujący się na powierzchni wody, wykonany z wytrzymałego, lekkiego materiału odpornego na przetarcia, rozerwanie czy przypadkowe przecięcie, najczęściej w jaskrawym kolorze, który rzuca się w oczy z dużej odległości. Bojka do pływania jest przede wszystkim sprzętem asekuracyjnym, który pozwoli utrzymać się na powierzchni wody, gdy pływak opadnie z sił lub gdy złapie go bolesny skurcz unieruchamiający jedną z jego kończyn, a w konsekwencji uniemożliwiający dalsze pływanie. Taka sytuacja jest niebezpieczna nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia.

W przypadku bojek pływackich dedykowanych triathlonistom jest to również sprzęt realizujący dwie inne funkcje. Jedną z nich jest poprawa widoczności pływaka na wodzie (to zwiększa jego bezpieczeństwo i pozwala obserwować triathlonistów z brzegu, nawet jeśli znajdują się od niego w sporej odległości). Drugą z nich jest możliwość zaoferowania pływakowi suchej przestrzeni bagażowej. Nowoczesna bojka do pływania standardowo wyposażona jest w szczelnie zamykaną, w pełni wodoszczelną komorę, w której wnętrzu zmieszczą się różnego rodzaju drobne przedmioty, na przykład kluczyki do samochodu, klucze do mieszkania, dokumenty osobiste, smartfon czy portfel. To niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nad wodę wybierają się w pojedynkę.

Kiedy sięgnąć po bojkę do pływania?

Sprzęt tego typu polecany jest wszystkim osobom, które wybierają się nad wodę, zwłaszcza osobom wypływającym na większą odległość od brzegu. Wbrew pozorom, z takiego sprzętu mogą korzystać nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy, którym zależy na zwiększeniu własnego bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, zwłaszcza gdy pływają w pojedynkę, bez dodatkowej asekuracji. Bojka do pływania to tani i powszechnie dostępny sprzęt, który nie przeszkadza w pływaniu, a dzięki któremu bezpieczeństwo pływaka w radykalny sposób się zwiększa.