Sprytne oświetlenie łazienki

Oświetlenie każdego z domowych pomieszczeń to właściwie osobny temat. Inaczej powinien być oświetlony salon, inaczej sypialnia a jeszcze inaczej łazienka. W oświetlaniu tej ostatniej modne stały się specjalistyczne lampy sufitowe, które nazywane są "plafonami".

Niegdyś to dziwne słowo oznaczało coś trochę innego, ale również umieszczonego na suficie. Chodzi o takie kwadratowe "kasetki", które były elementem ozdobnym wnętrza. Mogły zawierać malowidło albo rzeźbę i były popularne do osiemnastego wieku. Dziś pełnią rolę lamp sufitowych, które ściśle przylegają do powierzchni sufitu. Czasami montuje się je również na ścianach. Lampy tego typu stały się popularne, ponieważ świetnie spełniają swoją rolę w małych pomieszczeniach, w których tradycyjny żyrandol "zagracałby" przestrzeń. Szczególnie często instaluje się je właśnie w łazienkach.

Światło w łazience

Specyficzną cechą łazienek jest zazwyczaj to, że nie mają one okien. Nawet jeżeli jakieś okna już są, to trzeba je albo w mleczne szyby, albo w ogóle zasłonić. We wszystkich tych sytuacjach powstaje problem braku światła naturalnego. To z kolei prowadzi do problemów z równomiernym oświetleniem łazienki - tutaj właśnie przydają się plafony, które swoje ciepłe światło rozprowadzają po pomieszczeniu w sposób równomierny.

Tego rodzaju lampy mają jeszcze jedną zaletę, jeżeli chodzi o łazienki. A mianowicie łatwo zabezpieczyć je przed wilgocią, o którą przecież w łazience nie trudno. Oczywiście nie każdy plafon jest wodoodporny, bo nie każdego przeznaczeniem jest świecić nad prysznicem. O wodoodporności konkretnej lampy informuje oznaczenie IP, które producent powinien umieścić na opakowaniu swojego produktu. Nawet w samej tylko łazience mogą mieć zastosowanie różne lampy o różnym IP, zależnie od tego, w jakim miejscu pragniemy je umieścić. W plafonach najczęściej instaluje się obecnie LED-owe żarówki, których zaletą jest to, że dają mocne światło i pobierają niewiele prądu. Dodatkowo można wybrać sobie dowolny ich kolor - a łazienka skąpana w zielonym świetle daje niesamowite wrażenie.

Coraz popularniejsze

To, że nie zabierają wiele miejsca i są wodoodporne (te z odpowiednim IP, rzecz jasna) sprawia, że plafony są idealne do łazienki. Równie ważne jest to, że rozprowadzają one światło w sposób równomierny - ponieważ dzięki temu unikamy ostrych kontrastów oraz cieni, co z kolei ułatwia zrelaksowanie się w trakcie kąpieli. W sklepach oferowane są niezliczone wersje i kształty tych lamp, więc bez problemu znajdzie się w nich coś do każdej łazienki czy toalety.